Čím nahradit maso v konkrétních jídlech

Řízky

Pro přípravu obalovaných rostlinných řízků lze použít dobře upravené sójové plátky, marinovaný seitan nebo plátky robi. Tofu ani tempeh nejsou příliš vhodné, především kvůli své struktuře. Pokud ale použijete místo trojobalu luštěninovu mouku, můžete využít i suroviny kaloricky méně vydatné, jako jsou zelenina nebo houby (např. žampion portobello, hlíva ústřičná). Bílkoviny a kalorickou sytostí získáte právě z luštěninového těstíčka.

Karbanátky

Surovin na karbanátky v rostlinné říši najdete nespočet – mohou to být luštěniny, obiloviny, (ne)masové varianty (sojový granulát, rozdrobený tempeh), zelenina (skvělý je především květák nebo kapusta) nebo houby. Základní postup je poměrně jednoduchý: stačí spojit základní surovinu se zahušťovadlem/pojivem (Hraška či jiná luštěninová mouka, ovesné vločky, škrob, nabobtnané lněné semínko), solí a dochucovadly (bylinky, česnek, hořčice, koření). Karbanátky pak můžete usmažit nebo upést v troubě. Smažená verze je tradičnější, tučnější, kaloričtější a i díky krupavější kůrčičce většinou chuťově výraznější, naopak pečené karbanátky bývají zdravější a méně kalorické a tučné. A především pečené karbanátky z trouby zaberou proti smažení podstatně méně času. Tyto směsí můžete využít také jako náplň do paprikových lusků či balených zelných listů.

Řepový burger

Hamburgery

Možnosti jsou podobné jako u karbanátků. Kromě vyjmenovaných možností můžete využít marinované tofu nebo úpravu tofu přímo zvanou tofu burger. Velmi populární jsou i burgery z červené řepy se zkaramelizovanou cibulkou, pikantní burgery z červených fazolí nebo žampionu portobello. Pokud zrovna nemáte čas, hotové veganské burgery dnes nabízí řada značek.

Sekaná

Postup je podobný jako u karbanátků nebo burgerů, stejně jako výběr surovin. Můžete si připravit sekanou čočkovou, pohankovou, fazolovou, sekanou z uzeného tofu a různé jejich kombinace. Pojivové části je vhodné přidat v tomto případě více (skvěle lepí lněné semínko, pohanková lámanka a luštěninové mouky) a sekanou krájejte až po částečněm vychladnutí, jinak se může drolit a rozpadat. Polotovary rostlinné sekané lze koupit i ve zdravých výživách (např. značky Robi, Klaso).

Uzené

Nejvíce se nabízí uzené tofu, doporučuji především značku Sunfood, která má opravdu výraznou chuť. Do plněných knedlíků nebo nádivky ho doporučuju nejdříve pokrájet na velmi malé kostky a osmahnout, dokud nezískají „kůrčičku“. Také ke hrachové kaši nebo čočce chuťově pomůže krátké osmahnutí, v tomto případě stačí uzené tofu pokrájet na plátky. Křupavou uzenou chuť získáte také z uzeného nebo marinovaného tofu.

Výpečky se špenátem

„Maso“ k omáčce

Ke knedlíkům se špenátem nebo dušeným/kysaným zelím se nejlépe hodí seitan. Buď v sójové omáčce krátce namarinovaný a rychle osmahnutý seitan speciál (od značky Sunfood) nebo poctivě namarinovaný a dobře upečený seitan natural. Výpečky můžete udělat také ze seitanu nebo dobře namarinovaných a poté pečených sójových kostek. Také k dalším českým klasikám se hodí seitan, především dobře namarinový a upečený. Začátečníkům doporučuji chuťově výraznější seitan speciál (už od zmíněného Sunfoodu), natural verze a domácí seitan je potřeba se naučit dochucovat – spousta užitečné práce udělá sójová omáčka. Nezklame ani seitan na paprice, ale v tomto případě je osvědčenou veganskou alternativou slepice na paprice uvařená cizrna (a rostlinná smetana). Na španělské ptáčky se hodí robi plátky.

Ryby

Rybí chuť spolehlivě dodají mořské řasy, především nori. Náhradou tradičního vánočního kapra je především hlíva ústřičná či celer. Celer nejdříve ještě povařte ve vodě s mořskými řasami a jej nebo hlívu potřete marinádou s kořením na ryby a nechejte pár hodin marinovat. Na závěr celer či hlívu zabalte do plátku namočené mořské řasy a s použítím trojobalu osmahněte. Rybí pomazánku získáte ze strouhaného uzeného tofu (v tomto případě se více hodí značka Lunter), sojanézy a nori vloček. Podobným způsobem můžete získat i rybí salát, do něhož se hodí i fermentované zelí nebo naložená cibule.

Grilování

Nejlepší alternativou masa na grilování je opět seitan. Především pokud jej vyrobíte doma z práškového seitanu, dobře okořeníte, můžete si vyhrát s různými tvary, ať už jsou to „steaky, buřty nebo klobásy“. Ale také dobře namarinované sójové plátky chutnají skvěle. Grilovat se dá i tofu (ale pozor, některé značky jsou poměrně drolivé), využít můžete i tempeh, ale ten mívá tendenci k vysušování. Přímo ke grilování existuje dnes i řada hotových produktů, jako jsou různé rostlinné klobásy nebo tofu přímo v marinádě. Kromě „masových“ variant jsou na grilu skvělé i různé druhy zeleniny nebo houby. A různé kombinace vyjmenovaného pak můžete využít na špízy.