Rostlinný jídelníček video 2

Ukázka z části Potraviny – ořechy a semínka

Když máme pod sebou bytelné základy výživových souvislostí, můžeme na nich vystavět náš jídelníček. Tématem druhé části kurzu je stavební materiál jídel, a to jsou potraviny. Proti konvenčnímu jídelníčku se v tom rostlinném některé skupiny surovin stávají z usmolených popelek vyšňořenými princeznami – třeba luštěniny nebo ořechy a semínka, o kterých bude řeč v dnešním videu.

Ořechy a semínka má většina spojena hlavně s mlsáním u televize nebo na návštěvě. Ještě tak možná s ranním cereáliemi. V rostlinném jídelníčku jsou ale plnohodnotnou potravinou – jsou zdrojem bílkovin, zdravých tuků, ale také minerálů a vitamínů. Důležité je také umět z nich využít co nejvíce živin. K tomu pomáhá nejvíce namáčení, ale také tepelná úprava.

Zapojení ořechů a semínek může být pestřejší a vynalézavější, než jste si mysleli. Do ranních kaší nebo müsli je už určitě přidáváte, stejně jako do cukroví. A jinak? Ořechová másla dají sytost ovocným salátům, semínkové pasty, jako je tahini, jsou výživější alternativou olejů v pomazánkách nebo základem po domácí dresingy.

Ořechy a semínka jsou také skvělou surovinou pro výrobu rostlinných mlék, jogurtů nebo sýrů. Ze semínek je možné tvořit skvělé krekry nebo semínkový chleba a z ořechů dokonce burgery, které jsou společně se zeleninovým salátem plnohodnotnou sytou večeří. Více už se dozvíte v dnešním videu.

Ukázka z kapitoly Suroviny – Využití ořechů

Co ještě najdete v části Potraviny kurzu Rostlinný jídelníček?

V 15 kapitolách věnovaných rostlinným potravinám se například dozvíte:

🥕 v jaké podobě je nejlepší konzumovat zeleninu a ovoce
🥕 seznámíte se s pestrou paletou luštěninových pokrmů, dokonce i sladkých jídel
🥕 poznáte méně známé druhy obilovin a jejich využití v každodenním jídelníčku
🥕 ukážeme si dochucovadla a bylinky, které dají šmrnc vašim rostlinným jídlům

Na viděnou opět zítra, u třetího videa. O čem bude? Věnovat se budeme alternativám masa a jejich využití v konkrétních jídlech.