Rostlinný jídelníček video 1

Ukázka z kapitoly Výživa

Pokud se chcete dlouhodobě stravovat nejen rostlinně, ale také vyváženě, je potřeba mít určité výživové základy. Skoro všichni se sice v souvislosti s veganstvím bojí o bílkoviny, ale to jsou případy spíše vzácné. Velkou část osob v západním světě trápí spíše nadbytek přijímaných kalorií a i přesto jejich krevní testy odhalují, že mají některých minerálů či vitamínů nedostatek.

Proč jsem první část kurzu zasvětil výživě?

Sám jsem při mých začátcích jsem řešil hlavně recepty a ne rostlinnou stravu jako celek. 16 let zpátky bylo informací o veganství v češtině docela málo a upřímně, nedal jsem jim dost pozornosti. A časem se dostavily také první problémy, způsobené nedostatkem vitamínu B12. A později také zvýšená kazivost zubů, protože jsem podcenil příjem vápníku.

Proto jsem první část kurzu věnoval tématu výživy. To jsou bytelné základy, které ovlivňují výběr a především pestrost surovin, ze kterých si poté připravujete konkrétní jídla.

Není tuk jako tuk

Jako ukázku z této části jsem vybral video o omega-3 mastných kyselinách. Pro laiky jsou tuky především potravinami spojenými s vysokým kalorickým příjmem a nabíráním na váze. Určité typy tuků jsou ale pro naše tělo esenciální (podobně jako některé aminokyseliny) a musíme je nezbytně přijímat pravidelně stravou.

Ano a sem patří omega-3 mastné kyseliny, druh tuku, kvůli kterému je všeobecně doporučováno jíst ryby. Pokud ale ryby jíst nechcete, ať kvůli jejich utrpení nebo naší planetě, existují i rostlinné zdroje omega-3 mastných kyselin. Jsou to především lněná a chia semínka, dále konopná semínka, vlašské ořechy nebo řepkový olej. Důležitý ale není jen příjem O3MK samotných, ale taky jejich poměr ku omega-6 mastných kyselinám. Proč? To už se dozvíte v dnešním videu.

Zdroje omega 3 mastných kyselin a jak na ně

Co ještě najdete v části Výživa kurz Rostlinný jídelníček?

💪 Kapitoly věnované bílkovinám, tukům a sacharidům
💪 Přehledy vitamínů a minerálů – k čemu slouží a které rostlinné potraviny jsou na ně bohaté
💪 Kterých potenciálních živin se můžete při nesprávně sestaveném jídelníčku bát? Vitamín B12, vitamín D, vápník a další
💪 Specifika rostlinného stravování u těhotných žen, dětí od narození do puberty nebo naopak v seniorním věku

Na viděnou zase zítra, u druhého videa.