Rostlinný jídelníček video 3

Ukázka z části Jak nahradit – alternativy masa

Zatímco v části Potraviny jsem se soustředil na představení pestrosti rostlinných potravin, třetí část Jak nahradit se věnuje surovinám a tipům, jak nahradit živočišné potraviny jejich rostlinnými alternativami. S nimi se v posledních letech doslova roztrhl pytel a kromě zdravých výživ už je nabízí také velké obchodní řetězce.

Nejspíše už jste narazili na rostlinné párky, burgery, kuličky nebo řízky. Většinou je stačí jenom ohřát a dobře chutnají. Já jim říkám „hotovky“, které jsou praktické do začátků, když nestíháte nebo jdete třeba na návštěvu, kde si s vaším novým životním stylem nevědí rady.

Výživově ale už tak skvělé nejsou – často jde o potraviny průmyslově zpracované, mají delší seznam ingrediencí a i když v nich najdete dost bílkovin, s celkovou nutriční bohatostí, do které spadají vedle minerálů a vitamínů také různé antioxidanty nebo fytochemikálie, už je to výrazně horší. Rozhodně to nejsou potraviny na každodenní jezení, pokud chcete dobře prosperovat.

Vedle těchto náhražek tu existuje skupina potravin, kterým osobně říkám alternativy masa. Patří sem třeba tofu, tempeh nebo seitan. Jsou plnohodnotné suroviny, které jsou známy už stovky až tisíce let. Zpracovány jsou jen minimálně, mají lepší výživové složení a fungují jako polotovary, ze kterých můžete vykouzlit pestrou paletu jídel.

V dnešním videu vám usnadním vymetání slepých uliček a prozradím vám, do kterého jídla se hodí seitan a kam zase tempeh. A že jsou leckdy docela rozdíly i mezi různými značkami tofu.

Čím nahradit maso

V praktické části věnovaných alternativám živočišných potravin se dozvíte třeba:

👉 jak nahradit maso v sekané, karbanátcích či řízcích
👉 které alternativy masa jsou vhodnější jako „uzené“, k omáčkám nebo jak docílíte rybí chuti
👉 jaké jsou alternativy rostlinných mlék, smetan, jogurtů, kefírů nebo sýrů
👉 jak nahradíte vejce chuťově ve slaných i sladkých jídlech
👉 jaké druhy rostliných pojiv využít do zapékaných jídel, omelet nebo ve sladkém pečení

Pořiďte si kurz Rostlinný jídelníček ještě dnes

Chci koupit online kurz anebo Chci kurz věnovat jako dárek

 

Jak se vám kurz líbí?

Byl to takový exkurz veganskou stravou. Od základů, co se týče živin, jejich zdrojů a využití až po dochucování jídel a různé vychytávky. Ač nejsem vegan/vegetarián a spoustu věcí už znám, i přesto jsem si z kurzu hodně odnesla.   Romana Dolečková

Kurz je moc pěkně udělaný a baví mne. Hodně se dozvím.   Hana Jechová

Kurz je velmi dobře připraven a strukturován. Začínáte v úplných základech a postupně se dopracováváte k detailům.   Andrea Elčić