Praktické tipy

Které luštěniny vařit čerstvé a které do zásoby?

Z praktického pohledu můžeme luštěniny rozdělit na dvě skupiny. První potřebují jen kratší namáčení a kratší vaření. Jsou připravené rychle, a tak je můžeme připravovat vždy znova. Patří sem především loupené verze čoček (namáčet se nemusí, uvařené jsou za cca 15 minut), neloupané verze čoček (namáčení trvá 2 hodiny, uvařené jsou pak za cca 20 minut), loupaný hrách (namáčení na 4 hodiny, vaření na cca 30 minut) a malé verze fazolek – mungo a adzuki (namáčení na 4 hodiny, vaření na cca 30 minut).

Ty druhé potřebují delší dobu namáčení a delší vaření. Do této skupiny patří celý hrách, větší druhy fazolí, cizrna, sójové boby a lupina. Protože příprava zabere delší čas, uvařte si luštěnin celý sáček nebo – pokud nakupujete v bezobalových prodejnách – rovnou cca půl kila. Část můžete rovnou zpracovat do jídla.

Další část uschovat v lednici, kde uvařené luštěniny vydrží zhruba 4 dny. Můžete mít ještě verzi s vývarem (vydrží kratší dobu) a luštěniny uvařené (vydrží cca o den déle). Pro takto uvařené luštěniny jsou skvělé, protože jsou k dispozici okamžitě. Nejen pro přípravu hlavních jídel. Můžete tak snadno splnit zásadu – luštěniny často, ale v menším množství. Můžete sáhnout kdykoliv vás napadne a přidat je do polévky, osmahnout je s pikantním kořením do salátu, umixovat je na čerstvou pomazánku nebo přidat do své misky hojnosti.

A zbylou část luštěnin můžete zamrazit. Rozdělte na porce o obsahu cca jedné plechovky a ty pak zamrazte každou zvlášť. Ideální je mít hranaté krabičky, do nich vložit pytlík a do něj luštěniny a až ztuhne, pytlík vyklopte a krabičku můžete použít znova jako formu. Lépe tak zužitkujete prostor v případě, máte-li malý mražák nad lednicí. Zmražení luštěninám nijak zvlášť neublíží. Naruší sice buněčné struktury a po rozmražení nemusí vypadat vždy vzhledně, ale pořád je dost druhů jídel, kde na tom nesejde.

Jak ještě zužitkovat uvařené luštěniny?

Usušet a rozemlít na mouku

Máte-li výkonnou sušičku, můžete si připravit luštěninovou mouku na zahušťování polévek a omáček, indové z ní dělají těstíčko a fritují v něm.

Uschování v kvašené zelenině

Zpracovat luštěniny kvašením není tak jednoduché jako zeleninu, ale pokud máte skvělou zeleninu, našel jsem skvělý tip od autorů blogu Zkvašeno.cz. Naložte menší množství uvařených a ochlazených luštěnin přímo do kvašené zeleniny. Tak, aby bylo ve šťávě, čím se zabrání přístupu vzduchu a tím se nezkazí. Takovouto směs pak můžete použít na salát nebo přidat do miso polévky.