Úvod

Vítejte v kurzu Rostlinných jídelníček. Čeká vás v něm několik desítek kapitol o rostlinné stravě, rozdělených do několika hlavních částí. Doporučuji je shlédnout v naservírovaném pořadí, protože každá z nich navazuje na tu předchozí. A které to jsou?

1) Výživa – v první části se zaměříme na teoretické základy výživy rostlinné stravy. Zaměříme se v něm na témata bílkovin, tuků a sacharidů, vitamíny a minerály. Jedna podkapitola je pak věnována živinám, na které se potřeba si dát obzvláště pozor. Patří sem vitamíny B12, D, omega-3 mastné kyseliny, z minerálů vápník a především u žen také železo. Bez těchto znalostí není podle mého názoru možné na rostlinné stravě dlouhodobě prospívat. Jsou to pevné základy, na kterých postavíte svůj jídelníček.

2) Potraviny – v části druhé si rozebereme jednotlivé druhy rostlinných potravin – zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny, ořechy a semena, alternativy masa a mléka, ale také ochucování. Vysvětlíme si přínosy konkrétních surovin, způsoby jejich přípravy, ale také tipy, co se z nich dá umixovat, uvařit nebo upéct.

3) Jak nahradit – třetí, kratší část, navazuje a doplňuje tu druhou. Ukážeme si v ní tipy a fígly, jak nahradit běžné živočišné potraviny (maso, mléko, vejce, rybí chuť) jejich rostlinnými alternativami.

4) Jídelníček – v tuto chvíli už máme všechny stavební prvky na to, abychom si mohli navrhnout vlastní jídelníček. Seznámíme se s principem zdravého talíře, vysvětlíme si rozdíl mezi běžným a skutečně plnohodnotným rostlinným jídlem a ukážeme si příklady snídaní, svačin, obědů a večeří a také ukázkových týdenních jídelníčků.

Pavel Ovesný

Pevně doufám, že kurz Rostlinný jídelníček splní vaše očekávání a přinese vám větší porozumnění, jak se stravovat rostlinně chutně, ale také zdravě. Pokud vám v kurzu něco chybí nebo bude něco nejasného, neváhejte mi napsat na e-mail info@vegmania.cz. Rád kurz doplním, případně uspořádám pro vás, majitele kurzu, bezplatný webinář s možností se zeptat.

Pavel Ovesný
zakladatel Vegmania.cz