Online kurz Rostlinný jídelníček

Udělejte si za 3 hodiny konečně jasno v rostlinné stravě

Ve škole se sice naučíte, jak vypadá trávící ústrojí a z jakých orgánů se skládá. Ale jak jíst, aby vaše tělo i mysl prospívala, to už vám neřeknou. A tak začnete pátrat sami. Na internetu. Ten je přehlcený články o stravě, které si často protiřečí. V jejich černobílém světě existuje jasné zlo – jednou je to tuk, podruhé sója, potřetí lepek, a také senzační a rychlá řešení – šťáva ze zeleného obilí či nová superpotravina z Jižní Ameriky.

Ale lidské stravovaní není popová písnička s chytlavým refrénem. Je to spletitá symfonie plná souher a souvislostí. Potraviny rostlinného původu by v ní měly hrát první housle, ať už jen chcete zpestřit jídelníček či se stravovat téměř či plně rostlinně. V kurzu Rostlinný jídelníček vám pomáhám najít cestu jak na to.

Společně si v něm projdeme základní pilíře rostlinného stravování - od základů výživy po jednotlivé druhy potravin a všestrannost jejich použití. Tím získáte všechny stavební prvky na to, abyste si mohli navrhnout vlastní jídelníček. Seznámíme se s principem zdravého talíře, vysvětlíme si rozdíl mezi běžným a skutečně plnohodnotným rostlinným jídlem a ukážeme si příklady snídaní, svačin, obědů a večeří a také ukázkových týdenních jídelníčků.

V kurzu se mimo jiné dozvíte:

 • jak si poskládat rostlinný jídelníček, aby v něm nic nechybělo
 • že získat dostatek bílkovin jen z rostlin není raketová věda
 • proč je péče o zdraví svého trávicího traktu a vitalitu svého mikrobiomu stejně důležitá jako to, co jíte
 • jak můžete maso nahradit nejen výživově, ale chuťově, že to leckdo vůbec nepozná
 • jak připravovat luštěniny, aby vás nenadýmaly a co všechno je z nich možné doma uvařit, upéct či rozmixovat
 • který běžně používaný olej je vhodné omezovat a které rostlinné tuky se hodí na tepelnou úpravu a které do salátů
 • a v neposlední řadě praktické triky, fígly a hacky, co kde koupit a jak použít/upravit

Sečteno a podtrženo: čeká na vás

 • 18 videí v délce přes 2 a půl hodiny
 • 4 hlavní části (výživa, potraviny, jak nahradit, jídelníček) a celkem 45 kapitol
 • desítky tabulek, infografik a boxíků s tipy

Ukázky z kurzu

Výživová pyramida
Poměry mastných kyselin

Komu je kurz určený?

 • vegetariánům a veganům začátečníkům
 • těm, kteří se chtějí stravovat zdravěji a chtějí si zpestřit jídelníček
 • užitečný může být pro ty, kterým chybí ucelenější souvislosti o lidské výživě

Kdo vás kurzem provede?

Pavel Ovesný

Ačkolik už jsem mnohokrát slyšel názor, že se svým jménem, Pavel Ovesný, jsem byl pro to, co dělám, přímo předurčen, opak je pravdou. Pocházím z tradiční moravské masařské rodiny a do svých 25 let jsem se zelenině a luštěninám obloukem vyhýbal. Ale nikdy není pozdě udělat změnu.

Dnes jsem dlouholetým propagátorem rostlinné stravy a zakladatelem portálu Vegmania.cz. Lektorování se věnuju deset let a mými kurzy prošlo více než 2000 účastníků. Baví mě vařit, zkoušet nové postupy a udělat si co nejvíce věcí doma - ať je to seitan, oříškové sýry nebo rostlinné jogurty, různé krekry. Moc mě baví předávat dál své zkušenosti.

Jak se vám kurz líbilo (výběr z referencí)

Online kurz Rostlinný jídelníček vychází z mého léty vypilovaného živého kurzu Veganství pro zelenáče, který má více než 600 absolventů.

Kurz mě naprosto nadchl. Byl nabitý informacemi, které ocení každý, kdo se trochu zajímá o zdravé stravování (a není nutně pouze vegan). Ušetří vám hodně času a vyhnete se použití metody pokus - omyl.
Lenka Čurdová

Kurz byl skvělý. Dozvěděl jsem se vše v kostce a pro mě zatím i vcelku podrobně, popsal jsem si během něj stručně několik papírů A4, které budu ještě pár týdnů studovat. Nebyla jediná věc, která mě zajímala a při tom nezůstala bez odpovědi. Výhodou kurzu je to, že i v odborných tématech se dá na vše, co člověka zajímá, zeptat a probrat detailněji i v rámci Pavlových zkušeností. Od kurzu uplynul už více jak týden a opravdu nám doma od té doby chutná život lépe.
Petr Lüftner

Kurz je velmi dobře připraven a strukturován. Začínáte v úplných základech a postupně se dopracováváte k detailům. Obecně je kurz nabit mnoha informacemi, přesto dával Pavel dostatek prostoru pro otázky a důkladné odpovědi. Hodně jsem se toho naučila, kurz jednoznačně doporučuji 🙂
Andrea Elčić

V kurzu jsem se dozvědela vše, co mě zajímalo. Něco jsem již věděla, nejsem úplný "zelenáč", ale některé věci pro mě byly novinkou. Perfektní obsah kurzu, informace vyčerpávající, poznámek spousta.
Pavla Stránská

Byl to takový exkurz veganskou stravou. Od základů, co se týče živin, jejich zdrojů a využití až po dochucování jídel a různé vychytávky. Vše proloženo obrázky, názornými ukázkami a možnosté očuchat a ochutnat různé suroviny. Ač nejsem vegan/vegetarián, spoustu věcí už znám, ale i přesto jsem si z kurzu hodně odnesla a rozhodně bych na něj šla znovu.
Romana Dolečková

Skvělý kurz, asi nejvíc se mi líbilo praktické zaměření a příklady jednoduchých receptů a taky upozornění na co si dávat pozor.
Vladimír Grimmer

Velmi obohacující a osvěžující kurz. Spoustu nových informací, které se dají hned po kurzu aplikovat. Určitě doporučuji.
Adriana Sloupenská

Kurz = informační smršť. Jsem s ním naprosto spokojena, jen budu potřebovat pár dní se se vsemi těmi, pro mě novými, informacemi srovnat.
MaKo

Chci koupit kurz

Časté dotazy

Jak dlouho budu mít ke kurzu přístup?

Platnost kurzu není časově omezena. Ale protože internetové prostředí a technologie se rychle mění, garantuji vám přístup ke kurzu alespoň 5 let od zakoupení.

Jak funguje objednání kurzu?

Přes tlačítko se dostanete na objednávkový formulář, který vyplníte. Vystaví se objednávka s číslem účtu a jedinečným variabilním symbolem. Uhradit ji můžete běžným bankovním převodem, kde však může trvat 1-2 pracovní dny, než platba dorazí (cílový účet je u FIO banky). Pokud chcete mít okamžitý přístup ke kurzu, doporučuji vybrat platbu online přes platební bránu. Můžete si vybrat platbu kartou (budete mít jistotu, že objednávka bude okamžitě uhrazena) anebo zrychlený online bankovní převod z vašeho internetového bankovnictví (u většiny českých bank platba dorazí ihned, ale existují výjimky).

Jakmile platba proběhne, přijde vám upozornění na e-mail, včetně vystavené faktury. Do 5 minut vám pak dorazí druhý e-mail s přístupovými údaji pro web https://kurzy.vegmania.cz. Přihlásíte se e-mailem a heslem a budete přesměrováni na stránku, kde máte k dispozici zakoupené kurzy. Pak můžete studovat podle libosti. Pokud jste si jistí, že platba už proběhla a e-mail nedorazil, pro jistotu si zkontrolujte ve vaší e-mailové schránce složku Spam. A pokud ani do 10 minut nedorazí, pište na e-mail info@vegmania.cz

Můžu koupit kurz jako dárek?

Ano. Přístup do členské sekce je ale vázaný na e-mail z objednávky (což je důležité v případě zapomenutého hesla nebo upozornění na nově přidané sekce). Pokud nechcete koupit kurz pro sebe, ale věnovat ho jako dárek, pak si objednejte dárkový voucher. Po uhrazení objednávky vám příjde na e-mail voucher, který můžete vytisknout anebo přeposlat elektronicky. Na voucheru je uvedený jedinečný kód, který pak obdarovaná osoba zadá v objednávce a tím se kurz uhradí. V případě nejasností se neváhejte ozvat na e-mail info@vegmania.cz.

Dostal/a jsem dárkový voucher. Jak ho mám použít?

Na voucheru najdete jedinečný kód, který funguje jako 100% sleva. Ten zadáte do políčka pro slevový kód v objednávkovém formuláři pro zakoupení kurzu. Tím bude cena uhrazena a pouze vyplníte své údaje. Do několika minut vám dorazí e-mail s přístupovými údaji. Pozor, formulář pro voucher (druhé tlačítko na stránce) slouží k zakoupení dárkového poukazu, nikoli pro objednání kurzu samotného. V případě nejasností se opět obraťte na e-mail info@vegmania.cz.